Loading

Palace park with vineyard and pond

Beautiful grass, lush crowns of over 200 years old trees and lavender scent floating in the air- a palace park is a dream place for long and romantic walks.
Guests can vanish in the secluded vineyard with almost 4,000 vine plants (Rondo, Regent, Johanniter, Cabernet Cortis and Solaris). In addition, the pond where you can go kayaking or water-cycling, fishing or sunbathing on the sandy beach. Hotel guests can take advantage of many other attractions that include the palace garden: Golf Driving Range- first-shot golf training, beach volleyball or archery track.

Bicycles and sport equipment

The Palace also offers bicycle rentals and sports equipment – free for hotel guests. You can take a bike and go for a day trip to the area. The quiet surroundings also allow you to walking with Nordic-Walking sticks. Where can you go? There is an old military airport nearby, which was once part of a military airbase. More information about this property can be found here.

Also our four meters heigh bicycles are our great attraction. The visit in the Palace’s thresholds should be crowned with a photo or movie with the ride on these bikes. This will undoubtedly be a unique memorial – where else will you be able to ride over a four-meter bike?

For the youngest

In the palace’s park child can find a playground with trampolines. Children can also “live” in a tree house hidden in the Park. There is also a playroom where you can find fairytale books, coloring books, fairytale players, table footballs, a game console, and all kinds of plastic utensils. Our little ones will surely find your favorite occupation, and parents will find a moment for themselves.

Spa & Wellness Center

For every guest of the Wiechlice Palace, the obligatory part of the stay is to take advantage of the charming pool with saunas. In addition, a wide range of treatments and professional staff in our SPA will make your stay a memorable one. To learn more, click here.

Nearby Attractions

The palace is located on the picturesque Szprotawa Plain in the vicinity of the Lower Silesian Forests in the Lubuskie Province. Szprotawska is a very attractive tourist destination, as each of its guests will find something for themselves. The rich attractions offer makes, that it will be interesting to spending time by tourists looking for peace, explorers, researchers, naturalists, as well as those who want to spend their holidays actively.

Dawne Lotnisko wojskowe Wiechlice

Nieopodal Pałacu znajdują się ruiny wojskowego lotniska. Cała okolica usłana jest wojskowy obiektami wybudowanymi jeszcze przez Niemców i Rosjan w tym niszczejące bunkry atomowe czy schrony podziemne. Zachęcamy do przejażdżek rowerowych bądź spacerów, aby zwiedzić i zobaczyć ten wyjątkowy obiekt. Więcej informacji oraz historię obiektu znajdą Państwo pod adresem: http://turystyka.e-mucha.info/szlaki-turystyczne/trasa/szprotawa-wiechlice-lotnisko-wojskowe/

Zabytki Szprotawy


Kościół p.w. św. Wniebowzięcia NMP wzmiankowany w 1260 roku jako budowla kamienno-drewniana. Rozbudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Od XIV wieku do 1811 roku świątynią opiekowały się siostry Magdalenki. Był wielokrotnie rozbudowywany i upiększany. W 1672 i 1702 roku  roku kościół spłonął i był odbudowywany. W 1810 roku zlikwidowano otaczający go cmentarz. Na ścianie północnej zachowała się płyta nagrobna Bartłomieja z Wierzbna uważana za najstarszą na terenie Dolnego Śląska.


W XIII wieku stał w Szprotawie zamek w którym rezydował Jan II Żagański. Założony na owalu i otoczony fosą był rozbudowywany w XVI wieku. Zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej i pożaru w 1642 roku zostaje zamieniony na browar, a w latach 1745-1747 wybudowano w jego miejscu kościół ewangelicki. Był przebudowywany w latach 1821-1822 w stylu klasycystycznym i zrujnowany w latach 60-tych XX wieku. W murach kościoła zachowały się spore fragmenty dawnego zamku. Zachowały się duże fragmenty murów obronnych z XIV wieku z Bramą Żagańską w której mieści się dzisiaj muzeum regionalne oraz Basztą Zachodnią.


W rynku imponujący ratusz z dwiema wieżami: renesansową z lat 1583-1586 i barokową z lat 1604-1627. Był rozbudowywany w latach 1730-1732 i w XIX wieku. Miasto znacznie ucierpiało podczas II wojny światowej, co widać do dzisiaj. Zachowały się nieliczne kamienice z XVIII-XIX wieku.

Zabytki Żagania

Zespół poaugustiański uznany w 2011 roku za Pomnik Historii jest jednym z cenniejszych tego typu obiektów w kraju. Imponujący kościół p.w. Wniebowzięcia NMP powstał w XIV wieku. Spłonął w 1472 i 1486 roku i był odbudowywany. Przebudowany w 1515 roku kiedy wzniesiono wieżę i zachodni szczyt oraz podwyższono nawę. W 1602 roku dobudowano od zachodu loggię. Spłonął w 1730 roku i po pożarze wnętrzu nadano bogaty barokowy wystrój. Obok budynek klasztorny wielokrotnie przebudowywany. Ostatni raz po 1730 roku. We wnętrzu zachował się barokowy wystrój z kapitularzem i biblioteką klasztorną. W skład zespołu wchodzi gotycki spichlerz z XV wieku. Przebudowywany w XIX i XX wieku.


Pofranciszkański zespół klasztorny z kościołem p.w. św. Piotra i Pawła ufundowanym w 1293 roku. W XV wieku dobudowano kaplicę, a w 1486 roku spłonął i był odbudowywany do początku XVI wieku. W 1604 roku ewangelicy, którzy przejęli świątynię dobudowali wieżę. Był jeszcze przebudowywany w latach 1696-1752 i w końcu XVIII wieku. Wewnątrz barokowe wyposażenie z XVIII wieku.


Obok dawne kolegium jezuickie wzniesione w 1655 roku. Wielokrotnie przebudowywane min. w XVIII wieku obecnie służy jako szkoła i komenda policji.


Kościół p.w. Nawiedzenia NMP wybudowany w 1404 roku. Przebudowywany w XV, XVII i XVIII wieku. Obok kaplica Bożego Grobu zbudowana w 1598 roku jest wierną kopią Grobu Chrystusa w Jerozolimie.


Kościół p.w. św. Ducha z lat 1701-1702. W 1785 roku nadbudowano wieżę.


Kościół p.w. św. Krzyża wybudowany w 1849 roku z wykorzystaniem murów gotyckiej kaplicy . Neogotyckie wnętrze jest miejscem pochówku Talleyrandów.

"Manufaktura" Bolesławiec

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu od ponad 20 lat promuje bolesławiecką ceramikę na świecie. Ręczna produkcja, oparta na tradycyjnej technologii z jednej strony oraz otwartość na nowe elementy zdobnicze i współpracę z artystami sprawiły, że „Manufaktura” wyznacza nowe trendy i zalicza się do grona najważniejszych wytwórców bolesławieckiej ceramiki.

Wyroby firmy były wielokrotnie wystawiane na najważniejszych targach dekoracji i wyposażenia wnętrz – Ambiente we Frankfurcie. Swoją misję, czyli przekazanie tradycji bolesławieckiej ceramiki kolejnym pokoleniom, „Manufaktura” realizuje poprzez otwarte dla zwiedzających Żywe Muzeum Ceramiki.

Gdańska 30 59-700 Bolesławiec
tel. +48 75 732 20 62 fax +48 75 732 69 56
e-mail: info@polish-pottery.com.pl

Jeden z najstarszych dębów w Polsce

Dąb Chrobry – dąb szypułkowy, jeden z najstarszych dębów w Polsce. Rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic (województwo dolnośląskie), jednak pod względem administracyjnym zaliczany jest do województwa lubuskiego. Za pomnik przyrody uznany 24 marca 1967. Już przed II wojną światową był chroniony. Jego wiek ocenia się na ok. 760 lat (wykiełkował około 1250 roku). Chrobry ma silnie rozwiniętą koronę i grube konary przechodzące w gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień i niektóre konary są w środku puste. Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m, pierśnica 315 cm. Objętość drzewa to ok. 90 m³ i jest największa wśród dębów polskich (trzeci dąb pod względem objętości drewna znajdujący się w środkowej Europie). Nazwa jego wzięła się z legendy jakoby cesarz Otton III pod tym dębem miał się spotkać z Bolesławem Chrobrym, co jest oczywiście legendą bowiem w tym czasie dąb ten jeszcze nie rósł. Poza tym spotkanie obu władców odbyło się w grodzie Ilva, obecnie Iława – dzielnica Szprotawy. Żołędzie dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II 28 kwietnia 2004 roku podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Nędzy wyhodowano z nich 500 sadzonek (każda z nich ma certyfikat pochodzenia), które zostały rozsadzone po całym kraju jako tzw. dęby papieskie upamiętniające Papieża-Polaka.

Stadnina Koni w Krzywczycach

“Leśna Stadnina”  Roman Wierzchosławski

Zapraszamy wszystkich miłośników koni do Leśnej Stadniny położonej w Krzywczycach (gmina Niegosławice) na skraju Wzgórz Dalkowskich i Borów Dolnośląskich. Miła atmosfera, wykwalifikowani i odpowiedzialni instruktorzy, spokojne i zadbane konie. Tuż obok piękny las. Pole namiotowe, rajdy, ogniska, hubertusy… Generalnie, najlepsza stadnina pod słońcem!!!

Krzywczyce 28, 67-321 Niegosławice
Telefon: (068) 378 18 07

Oferta:

  • Jazda konna – 20 zł / h
  • Karnet na 10 h – 160 zł
  • Prowadzenie dziecka na koniu – 6 zł / 10 minut
  • Wakacyjny obóz konny – tygodniowy (2 h dziennie, obiad, nocleg pod własnym namiotem, jazdy terenowe, dostęp do kuchenki i lodówki) – 240 zł
  • Miejsce na organizację ognisk i spotkań integracyjnych dla firm i grup szkolnych
  • Przejażdżki bryczką po Borach Dolnośląskich

Spływy kajakowe

Tuż obok Pałacu Wiechlice przepływa urokliwa i spokojna rzeka Szprotawka. Serdecznie zachęcamy do zabrania ze sobą kajaka i do przepłynięcia tej malowniczej rzeki. Posiadamy również kontakt do firmy, która zajmuje się organizacją spływów dla kilku/kilkunastu osobowych grup. Poniżej przedstawiamy przykładowy przebieg trasy spływowej opisanej w przewodniku po atrakcjach dolnej Szprotawy “Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej”.

Spływ można rozpoczynać pod wsią Rudziny, przy moście spinającym drogę nr 328 Przemków-Niegosławice. Według niektórych historyków gdzieś na bagnach przemkowskich w 1015 roku Bolesław Chrobry pobił rycerzy cesarza niemieckiego. Miejsca bitwy do dziś nie odnaleziono. Płyniemy na zachód ku wsi Sucha Dolna (gmina Niegosławice). Początkowo trasa wiedzie w otoczeniu podmokłych lasów liściastych, po czym ukazuje się krajobraz łąk i pól rozłożonych na łagodnych skarpach pradoliny. Na tym odcinku Szprotawa posiada wały przeciwpowodziowe. Cały proponowany odcinek (ok. 20 km) można przepłynąć w ciągu 1 dnia, jednak ze względu na urok rzeki i jej bezpośredniego otoczenia można zaplanować jeden biwak, np. na jednej z łąk na wysokości wsi Sucha Dolna – Cieciszów.

W Suchej Dolnej znajduje się ruina pałacu i takie same zabudowania folwarczne. Przez most wiedzie droga do leśnej osady Krzywczyce, w której znajduje się konne gospodarstwo agroturystyczne. Warta polecenia jest np. przejażdżka bryczką przez las oraz parzona na miejscu wyjątkowo smaczna miętowa herbata (z własnych upraw). Oczywiście można także pojeździć konno lub otrzymać lekcję takowej jazdy. Tuż za Suchą Dolną do Szprotawy uchodzi z prawej strony potok Sucha.

W Cieciszowie znajduje się mini przystań i pałac wraz z zabudowaniami folwarcznymi. Około 1 km na zachód od Cieciszowa rzeka się rozwidla – to miejsce po dawnym młynie, a od niedawna mała elektrownia wodna. Warto przystanąć tu na postój i zobaczyć malowniczy wąwóz (droga na prawym brzegu), a także ukryte w skarpie źródło. Tuż zaraz osiągamy wieś Wiechlice słynącą z zabytkowych kamiennych drogowskazów, które stoją m.in. w pobliżu mostu (na skrzyżowaniu) spinającego drogę do wsi Dzikowice.